Ingatlanjogi Tanácsadás

Perkátai családi ház tulajdonosa vagyok 1/2-1/2 arányban az öcsémmel. Édesapám 1/4-1/4 részünknek haszonélvezője. Édesapám rendszeresen iszik, fizikálisan többször bántalmazott. 2008-ban állapotos lettem, és az előzmények miatt ezért elköltöztem. Azóta egyedül nem merek tulajdonomba menni. Az öcsémmel kijönnek, ők lakják az ingatlant. Kértem a részem kifizetését, ami elől az öcsém elzárkózik. Hirdetve és ingatlanközvetítőnél folyamatosan van a ház, de mivel a közvetítő szerint is jóval áron felül szeretnék eladni, még érdeklődő sem volt egy sem. Ha az árat csökkenteni szeretném az édesapám nem egyezik bele az eladásba, illetve az öcsém sem. Inkább minden kapcsolattartást megszakítottak. Kérdésem az lenne, kérhetek-e bíróságon többlet használati díjat az öcsémtől? 5 szobás családi házból 3 szobát, nappalit, konyhát, fürdőt,garázst, 300 nöl kertet használ, a többi üresen áll. Visszamenőleg mennyi időre lehet ezt kérni? Közös tulajdon megszüntetést, a haszonélvező miatt nem akarok, mert anyagilag nem leszek előrébb, de 8 év után már jó lenne valamire jutni, ami elől ők elzárkóztak. Segítségét köszönöm. Tisztelettel: M. Mónika


Tisztelt Mónika!

Tulajdonosként a tulajdonjogánál fogva jogosult a haszonélvezeti joggal nem terhelt ingatlanrészt birtokolni, használni, hasznait szedni és a dolog felett rendelkezni. Amennyiben a tulajdona használatát, birtoklását valaki megakadályozza, ettől a személytől a tulajdoni hányadára jutó használati díj megfizetését követelheti. Ha jól értettem levelét, akkor az édesapja magatartása miatt nem meri használni az ingatlant. A pernek tehát legfeljebb vele szemben lenne értelme.
Használati díj elévülési időn belül, tehát öt éven belül érvényesíthető.
A perben Önnek kell bizonyítania, hogy az alperes akadályozta Önt a tulajdona használatában, birtoklásában, illetve hogy milyen mértékű használati díj illeti meg Önt. Ez utóbbi megállapítása szakértői kérdés.

Tisztelettel,

Megosztom